
Uszczelnienie pływające jest to metalowe uszczelnienie zwolnicy, którego celem jest zachowanie szczelności części przekładniowej hydromotoru
Komplet uszczelnień zwolnicy składa się zazwyczaj z dwóch uszczelnień metalowych oraz dwóch gumowych o-ringów. Sporadycznie zdarza się, że drugą częścią uszczelnienia jest brązowy pierścień lub zewnętrzna bieżnia łożyska. Uszczelnienie zwolnicy jest niezbędne do utrzymania całości zwolnicy w kondycji zdolnej do pracy. Brak uszczelnień zwolnicy lub ich zniszczenie spowodują wyciek oleju. To w konsekwencji przerodzi się w poważne uszkodzenie poszczególnych elementów zębatych zwolnicy.
Uszczelnienie zwolnicy ma zastosowanie w wielu rodzajach maszyn gąsienicowych, jak i kołowych. Od wielu lat stanowią podstawowy system uszczelnienia zwolnic koparek gąsienicowych. Uszczelnienia pływające stosuje się w pojazdach gąsienicowych, gdzie wymagana jest skuteczna ochrona ułożyskowania rolek bieżnych, piast lub osi napędów kołowych. Uszczelnienie ma chronić przed przenikaniem pyłu, piasku, błota, kamieni, ziemi itp.
Jak stwierdzić uszkodzenie uszczelnienia?
Podstawą, jest sprawdzenie czy zwolnica nie ma dużych wycieków, które są widoczne w miejscu postoju maszyny. Gdy takowych nie ma, należy dokładnie wymyć miejsce łączenia się zwolnicy z hydromotorem i zaobserwować czy nie ma objawu „ pocenia się”. Jest to bowiem pierwsze stadium uszkodzenia.
Uszczelnienie zwolnicy powinno zostać wymienione także podczas każdej awarii zwolnicy, ponieważ opiłki powstałe podczas uszkodzenia kół zębatych czy łożysk, mogą znacznie przyspieszyć zużycie się uszczelnień. Uszczelnienie zwolnicy posiada dwa gumowe o-ringi, które nie dość, że pełnią funkcję uszczelniającą to dodatkowo odpowiedzialne są za amortyzowanie zwolnicy co zapobiega występowaniu naprężeń skośnych.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo bardzo szeroki wybór takich uszczelnień. W przypadku dokonywania zamówienia bardzo ważne jest podanie wymiarów uszczelnienia – średnicy wewnętrznej i zewnętrznej oraz wysokości. Bardzo często uszczelnienia różnią się między sobą milimetrami, więc precyzyjne podanie wymiarów przez klienta jest niezbędne. Bez tych informacji dobranie odpowiedniego uszczelnienia będzie niemożliwe.