
Niestety, bardzo wielu właścicieli maszyn budowlanych nie przykłada większej wagi do codziennych czynności obsługowych swojego sprzętu. Sprzętu, który tak naprawdę przynosi firmie zysk. Prawidłowa obsługa maszyny budowlanej jest jednak szalenie ważna.
Słowa „aby Twoje maszyny były w ciągłym ruchu” stały się dla nas mottem. W swojej pracy dążymy do tego, aby sprawnie przywrócić silniki hydrauliczne, pompy czy zwolnice do pracy, jednak warto pamiętać o tym, że właściciel maszyny czy jej operator może zapobiec wielu uszkodzeniom dzięki prawidłowej, codziennej obsłudze.
Bardzo ważną, choć dość często bagatelizowaną sprawą, jest zapoznanie się operatora z DTR-ką maszyny, a także z dziennikiem codziennej konserwacji. Obowiązkiem operatora jest sprawdzanie poziomu płynów i olejów przed przystąpieniem do pracy. Powinien on również obejść ją dookoła celem przeprowadzenia podstawowych oględzin, sprawdzając przy tym poziom powietrza w oponach, wycieki, pęknięcia i inne potencjalne uszkodzenia.
Warto wspomnieć, że dobry operator to skarb, ponieważ zadba on o odpowiedni stan sprzętu i wychwyci wszelkie nieprawidłowości. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie obwiniać go z góry o awarie. Jeśli bezzasadnie operator zostanie oskarżony o uszkodzenie, to przy kolejnej usterce, w obawie przed niesprawiedliwą reprymendą, może po prostu nie chcieć jej zgłosić. W związku z powyższym ważne są również jasne procedury wewnątrz firmy w przypadku wystąpienia awarii sprzętu.
Trzeba pamiętać zresztą o tym, że żadna maszyna nie jest odporna na zaniedbania serwisowe czy awarie. Usterki zawsze się zdarzają i są nieodłącznym elementem pracy maszyny budowlanej. Należy jednak zgłaszać je od razu, ponieważ pozwoli to na uniknięcie wysokich kosztów naprawy.
Kiedy serwis?
Każda maszyna budowlana musi zostać sprawdzona co jakiś czas przez doświadczonego mechanika oraz diagnostę. Nawet jeśli nie dostrzegamy żadnych nieprawidłowości. W zakres prawidłowej, codziennej eksploatacji wchodzą również zalecenia serwisowe producenta, terminowa wymiana filtrów czy serwis oleju. Drobne zaniechania mogą odezwać się w najmniej spodziewanym momencie, np. na finiszu projektu budowlanego. Codzienna, prawidłowa obsługa maszyny budowlanej powinna po prostu wejść w nawyk.
W sezonie zimowym ważne jest, aby oczyszczać maszynę z błota, śniegu czy lodu – po mroźnej nocy będzie to po prostu znacznie trudniejsze. Więcej o serwisie maszyn przed zimą pisaliśmy tutaj: „Jak przygotować minikoparkę na zimę?”.
* Źródło tekstu: e-maszbud.pl, e-gazeta o maszynach budowlanych, nr 12 2019