
Dla właściciela maszyny budowlanej awaria silnika hydraulicznego zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze objawy awarii układu hydraulicznego, abyś mógł zareagować zanim wystąpi jego poważna usterka.
Układ hydrauliczny jest istotnym elementem maszyny budowlanej. Kiedy dochodzi do jego awarii, sprzęt nie jest w stanie pracować. Układ hydrauliczny maszyny budowlanej zawsze składa się z pompy (lub pomp), silnika (lub silników) jazdy i w przypadku koparki silnika obrotu. Co więcej, znajdziemy także pompy i silniki układów sterującego i chłodzącego oraz układu osprzętu dodatkowego. Mimo, że te elementy są na ogół bardzo wytrzymałe, czasami ulegają uszkodzeniom. Nie dzieje się to jednak nagle. Każdy z elementów zanim ulegnie poważnej awarii, daje sygnały, że coś jest z nim nie w porządku.
Objawy awarii układu hydraulicznego
Najbardziej charakterystycznymi objawami awarii są bardzo duży hałas w pompie lub hydromotorze, bardzo szybkie i duże skoki ciśnienia, duże wibracje węży, grzechot z silnika czy pompy hydraulicznej lub pęknięta obudowa i wyciek z pompy lub hydromotoru. Kiedy zauważysz jakikolwiek z tych symptomów, musisz bezzwłocznie zatrzymać maszynę i skontaktować się z serwisem, aby sytuacja nie uległa pogorszeniu.
Mogą występować również takie objawy, jak np. przyduszanie silnika przy większym obciążeniu maszyny, spowolnione funkcjach maszyny, słabnięcie maszyny w zależności od temperatury oleju hydraulicznego lub nie działanie maszyny na sygnał sterujący z dżojstików. Czasem też maszyna pracuje bardzo wolno lub nie jest w stanie sobie poradzić z dużym obciążeniem.
Często przyczyną awarii jest po prostu zużycie pompy lub hydromotoru podczas normalnej eksploatacji. Co oczywiste, dalsza praca uszkodzoną maszyną może jedynie pogorszyć sytuację. Najlepiej jest od razu skonsultować awarię z fachowcem, który precyzyjnie ustali przyczynę problemu i oceni skalę napraw.
Żródła: