
Koparka to niewątpliwie najważniejsza maszyna wykorzystywana przy robotach ziemnych, o czym pisaliśmy tutaj. Wybór koparki nie jest jednak taki prosty – nabywca musi zastanowić się nad wieloma parametrami. Jednym z nich jest oczywiście rodzaj podwozia i odpowiedź na pytanie: koparka gąsienicowa czy kołowa?
Koparka gąsienicowa
Wśród koparek gąsienicowych znajdziemy maszyny ważące kilka ton, jak również małe, kompaktowe minikoparki. Łączy je przede wszystkim możliwość pracy na praktycznie każdym terenie. Z powodzeniem poradzą sobie na gruncie grząskim, w błocie czy na piasku. W niczym nie przeszkadzają im również różne nierówności terenu – świetnie sprawdzą się na podłożu z licznymi rowami oraz dziurami. Wszystko za sprawą gąsienicowego układu bieżnego, który zwiększa powierzchnię styku pojazdu z podłożem, zmniejszając przy tym nacisk jednostkowy. Koparka gąsienicowa w porównaniu do kołowej jest jednak znacznie mniej mobilna. Nie może poruszać się po drogach, a jej transport jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem przyczepy czy lawety.
Koparka kołowa
W porównaniu do koparek gąsienicowych koparki kołowe mogą poruszać się nie tylko po placu budowy, ale również po drogach publicznych. Są również znacznie mniejsze i lżejsze, a tym samym po prostu zwinniejsze. Stosuje się je przede wszystkim na placach budowy w miastach czy na drogach, a więc na terenach zdecydowanie mniej wymagających. W porównaniu do koparki gąsienicowej wersja kołowa jest również nieco tańsza w eksploatacji.
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która koparka jest lepsza i w którą warto zainwestować, ponieważ wybór jest uzależniony od rodzaju wykonywanych prac. Tam, gdzie świetnie sprawdzi się kołówka koparka gąsienicowa może sobie po prostu nie poradzić i odwrotnie. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że koparki to maszyny niezbędne w pracach ziemnych. Ułatwiają i przyśpieszają wiele projektów, a możliwość zastosowania wymiennego osprzętu determinuje ich wielozadaniowość. Wybierając koparkę warto także zastanowić się nad tym jaka moc nas interesuje i jakie prace będzie wykonywała najczęściej. Nie każda maszyna budowlana poradzi sobie w każdej sytuacji – przy dużych pracach mała i lekka się nie sprawdzi, podobnie jak przy niewielkich pracach, gdzie ważna jest precyzja, nie sprawdzi się duża i ciężka.