
Koparka jest niewątpliwie najważniejszą maszyną na terenie budowy. Służy do oddzielania urobku i ładowania go na maszyny transportowe lub na składowiska. Stąd wykorzystuje się je powszechnie przy pracach ziemnych budowlanych, transportowych lub górniczych.
Koparki dzielimy przede wszystkim ze względu na charakter ich pracy – pracują w cyklu ciągłym lub przerywanym. W pierwszym przypadku, pomiędzy kolejnymi etapami pracy maszyny, występują etapy pomocnicze. Koperki przystosowane do pracy w trybie przerywanym posiadają jedynie jedno naczynie urabiające. Zwykle nazywa się je… koparkami jednonaczyniowymi. Są bardzo powszechne i najchętniej stosowane. Koparki pracujące w trybie ciągłym posiadają natomiast kilka naczyń urabiających, a wszystkie etapy pracy następują po sobie, bez żadnej przerwy. Adekwatnie nazwiemy je koparkami wielonaczyniowymi.
Podział koparek ze względu na rodzaj podwozia i osprzęt roboczy
W przypadku podziału ze względu na podwozie wyróżniamy koparki gąsienicowe, kołowe oraz kroczące. Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą części oraz naprawą podzespołów hydraulicznych koparek gąsienicowych. Dzięki gąsienicom te kilkudziesięciotonowe maszyny, w porównaniu z koparką kołową, wywierają na grunt mały nacisk punktowy w przeliczeniu na powierzchnię. Koparki o gąsienicowym układzie jezdnym mają nieporównywalnie lepsze właściwości trakcyjne niż koparki kołowe. Koparki kroczące są natomiast dobrym rozwiązaniem, jeśli prace budowlane odbywają się w naprawdę ekstremalnych warunkach.
Podział koparek ze względu na osprzęt roboczy wyróżnia 4 rodzaje koparek: przedsiębierne, podsiębierne, chwytakowe i zbierakowe. Możemy wyszczególnić tutaj 5 rodzaj – minikoparki.
Koparki przedsiębierne współpracują ze środkiem transportu, pracują zjeżdżając do wykopu. Wykorzystuje się je do wykopów o dużych objętościach. Natomiast koparki podsiębierne ustawia się na krawędzi wykopu, nie zjeżdżają na dół. Służą tworzeniu wykopów pod budowle. Z powodzeniem wykorzystuje się je na niewielkich powierzchniach, gdzie nie ma możliwości wykorzystania innych koparek, które zjeżdżają w głąb wykopu. Maszyny chwytakowe wykorzystuje się do wybierania gruntów z wody lub mokrych terenów. Sprawdzają się szczególnie podczas tworzenia wykopów studniowych, do pogłębiania kanałów i rzek czy robienia wykopów pod mosty. Koparka zbierakowa jest dość uniwersalną maszyną – sprawdza się właściwie do wszystkich rodzajów wykopów. Jest ceniona w pracach hydrotechnicznych i wykorzystywana w kopalniach odkrywkowych do zdejmowania nakładu.
Najpopularniejsze są oczywiście minikoparki, o których rozpisywaliśmy się w poprzednich artykułach. Małe koparki dobrze sprawdzają się w miejscach, do których zwykłe koparki lub koparko-ładowarki, ze względu na swoje gabaryty, mają ograniczony dostęp. Taka koparka wjedzie prawie wszędzie i ze względu na swoją kompaktowość nie spowoduje dużych zniszczeń terenu. Można poruszać się nią po większości powierzchni, szczególnie jeśli używamy gumowych gąsienic. Szczególnie sprawdzają się na terenach podmokłych. W porównaniu do koparek większych gabarytowo, minikoparkom nie grozi zapadnięcie się lub ugrzęźnięcie w ziemi.