
MINIKOPARKI W POLSCE
Minikoparki to maszyny budowlane o wysokiej wydajności działania. Świetnie sprawdzają się przy robotach na niewielkich terenach.
Podział koparek zdeterminowany jest ze względu na charakter ich pracy. Z reguły minikoparki są maszynami o masie eksploatacyjnej do 6 ton. Chociaż mają niewielką łyżkę (łyżki minikoparek nie przekraczają 0,16 metra sześciennego) charakteryzują się dużą mocą roboczą, szybkością i wydajnością. Ich wyposażenie zbliżone jest zazwyczaj do koparek większych gabarytowo. Mają rozsuwane hydraulicznie podwozie gąsienicowe, lemiesz z przodu, obrotową kabinę oraz mechanizm obrotu wysięgnika. Ich niebywałą zaletą jest możliwość wykorzystania wymiennego osprzętu (nożyce, młoty hydrauliczne, widły, frezy obrotowe czy świdry ziemne). Pozwala to na szybką i wygodną zmianę charakteru pracy. /minikoparki w Polsce/
Minikoparki w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Które marki cieszą się największą sławą? Poniższe zestawienie nie powinno być zaskoczeniem!
Minikoparki CAT
Marka produkuje minikoparki o przedziale wagowym 1-10 ton metrycznych i ma w swojej ofercie maszyny z serii C, D i E. Koparki marki CAT charakteryzują się dużą wydajnością pracy i niezawodnością, nawet w bardzo trudnych warunkach. Ich niewielkie rozmiary gwarantują pracę w trudno dostępnych miejscach, bezpośrednio przy ogrodzeniach lub innych pionowych przeszkodach, na przykład murach. Początkiem 2019 roku Caterpillar wypuścił na rynek nowe modele minikoparek z serii C – 301.6C, 301.8C i 302.5C. Przed podjęciem prac projektowych firma zapytała operatorów i właścicieli CAT o to, co zmieniliby w swoich maszynach. Wśród odpowiedzi padały najczęściej propozycje podwyższenia mocy, redukcji hałasu czy poprawa trwałości.
Minikoparki serii D charakteryzują się dużą mocą, która świetnie sprawdza się podczas prac wykonywanych na ograniczonej przestrzeni. Modele 301.7D, 302.2D i 302.4D są wyposażone w pomocniczy układ hydrauliczny z przepływem dwukierunkowym. Może on obsługiwać zarówno młot hydrauliczny, jak i narzędzia dwukierunkowe, takie jak świder. Dzięki elementom obsługowym wyposażonym w sterowanie pilotowe, praca przebiega płynnie i nie wymaga dużego wysiłku.
Minikoparki JCB
JCB ma w swojej ofercie minikoparki o przedziale wagowym od 0,8 do 10 ton. To maszyny o wyjątkowej mocy, które sprawdzą się w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Cechują się również sporą oszczędnością, nawet w ciężkich warunkach pracy. Wśród operatorów krąży zaś opinia o ich bezawaryjności.
Wśród swoich najpopularniejszych modeli JCB podaje: 8008 CTS, 15C-1, 16C-1, 18Z-1 i 19C-1. Pierwsza z nich waży zaledwie 875 kg i jest na tyle mała, że można przetransportować ją na niewielkiej przyczepie. Dzięki swojej niewielkiej wadze świetnie nadaje się do wyrównywania gruntu. Jej maksymalna głębokość kopania to 1.69 m, a 11.5 litrowy zbiornik paliwa pozwala na cały dzień pracy. Podwozie rozsuwa się od 700 do 865 mm. Pomimo małych gabarytów koparka jest wygodna. Nie posiada zbyt wielu przełączników dzięki czemu jej obsługa jest łatwa – jej działanie mogą szybko opanować nie tylko profesjonalni operatorzy, ale również amatorzy.
Masa pozostałych modeli waha się w przedziale 1,6 – 1,8 t, a głębokość kopania pomiędzy 2.54 – 2.82 m. Posiadają otwierane o 180 stopni dwuskrzydłowe klapy serwisowe, które dają łatwy dostęp do punktów wymagających czyszczenia czy codziennej konserwacji. Wyposażone zostały w 10 punktów mocujących, które przyczyniają się do szybkiego i łatwego transportu. Przewody hydrauliczne są ulokowane w ramach i profilach, aby zminimalizować uszkodzenia mechaniczne. Minikoparki 16-C1,18-Z1 i 19C-1 posiadają 3 długości ramienia: 95, 110 i prawie 135 cm. Pochyła konstrukcja podwozia ogranicza gromadzenie się ziemi i ułatwia szybkie czyszczenie.
Minikoparki KUBOTA
KUBOTA jest japońską marką, która zajmuje się produkcją ciężkiego sprzętu rolniczego i budowlanego. Obecnie koncern działa na całym świecie w wielu branżach. Najpopularniejsze i najważniejsze są jednak maszyny rolnicze, budowlane oraz silniki do zabudowy. Na polskim rynku KUBOTA jest obecna od 2004 roku. Marka ma w swojej ofercie wiele modeli minikoparek. Charakteryzują się łatwą obsługą, wygodnymi kabinami i wyjątkową wytrzymałością. Maszyny tej firmy wpisują się również we wszystkie surowe normy sprzętowe. W 2013 roku marka wypuściła na rynek minikoparki nowej generacji – KX-04. Wśród starszych modeli sporą popularnością cieszę się KX36-3 oraz KX41-3V. KX41-3 ma największą głębokość wykopu w swojej klasie wagowej – 2380 mm.
Minikoparki BOBCAT
Bobcat jest światowym liderem w produkcji kompaktowych maszyn i urządzeń budowlanych. Firma sprzedaje ładowarki o sterowaniu burtowym, koparki kompaktowe, kompaktowe pojazdy użytkowe, mikrociągniki i inne małe urządzenia hydrauliczne. Marka Bobcat kojarzy się z trwałością i niezawodnością – solidny, wszechstronny i zwinny sprzęt słusznie zdobył przydomek „One Tough Animal”. Bobcat ma w swojej ofercie również wiele modeli minikoparek (m.in. popularna minikoparka Bobcat 323).
Bobcat 323 to nowsza wersja 322. Tę kompaktową koparkę wyposażono w szereg ulepszeń, aby wykonywać znacznie więcej pracy w krótszym czasie. Cechuje ją małe zużycie paliwa, dłuższa żywotność elementów układu hydraulicznego, mniejszy hałas maszyny oraz mniejsza emisja spalin z silnika. Układ hydrauliczny 323 jest wyposażony w bardziej wydajną pompę tłokową zamiast pompy zębatej. Ta pompa wytwarza dobre siły kopania przy minimalnym obciążeniu silnika. Prędkość maksymalna w podróży dwubiegowej zwiększono o 30 procent. Znacznie oszczędza to czas podczas przemieszczania się po miejscu pracy.
Zalety minikoparek
Małe koparki dobrze sprawdzają się w miejscach, do których zwykłe koparki lub koparko-ładowarki, ze względu na swoje gabaryty, mają ograniczony dostęp. Minikoparka wjedzie prawie wszędzie i ze względu na swoją kompaktowość nie spowoduje dużych zniszczeń terenu. Można poruszać się nią po większości powierzchni, szczególnie jeśli używamy gumowych gąsienic. Szczególnie sprawdzają się na terenach podmokłych. W porównaniu do koparek większych gabarytowo, minikoparkom nie grozi zapadnięcie się lub ugrzęźnięcie w ziemi. Minikoparka to również mniejszy hałas – maszyna generuje mniejsze natężenie dźwięku podczas pracy silnika i poruszania się.
Minikoparki /minikoparki w Polsce/ są świetnym rozwiązaniem dla wielu firm nie tylko z szeroko pojętej branży budowlanej. To dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które specjalizują się na przykład w usługach wodociągowych. Minikoparka to także genialne rozwiązane dla małej, często jednoosobowej, działalności zajmującej się drobnymi pracami budowlanymi.