
To normalne, że gumowe gąsienice w maszynach budowlanych z czasem się zużywają. Jeśli decydujesz się na samodzielny montaż gumowej gąsienicy, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie. Pomoże to uniknąć zbędnych opóźnień w pracy.
Warto pamiętać, że wymiana gąsienicy, to czynność, która powinny wykonywać dwie osoby. Istotnym jest także, aby robić to w bezpiecznym miejscu z dala od innych maszyn, które mogą Cię rozpraszać.
Kontrola zużycia elementów podwozia
Ściągając gumową gąsienicę z koparki, sprawdź w jakim stanie są pozostałe części podwozia, takich jak gwiazda napędowa, rolki jezdne czy hydromotor. Montaż nowej gumowej gąsienicy traci sens, jeśli pozostałe elementy nie nadają się do dalszej eksploatacji. Praca na maszynie z zużytymi częściami jest nie tylko niebezpieczna, ale i nieopłacalna, bo może skutkować kosztowną awarią.
Kiedy masz pewność, że elementy podwozia są w dobrym stanie, możesz montować nową gąsienicę. Jeśli mamy do czynienia z koparką o dużych gabarytach, pomocne mogą okazać się lemiesz i łyżka drugiej koparki. W takiej sytuacji operator ma za zadanie zsunąć, a następnie założyć gąsienicę. Konieczne będą duże pokłady cierpliwości i, co najważniejsze, dokładności w działaniu. W przypadku mniejszych koparek, montaż gumowej gąsienicy jest dużo prostszy, ponieważ obecność drugiej maszyny nie jest już konieczna. Należy wtedy zatroszczyć się o to, by koparka była odchylona pod bezpiecznym kątem – gąsienica nie może dotykać podłoża. Następnie trzeba odkręcić śrubę luzującą koła napinające. I voilà! Gąsienica praktycznie sama się zsuwa z koparki! W podobny sposób należy zamontować nową gąsienicę.
Napięcie gąsienicy
Kiedy zakładasz nową gąsienicę, upewnij się, że jest ona odpowiednio napięta. Jest to naprawdę ważne, gdyż zbyt luźno zamocowane gąsienice będą spadać i przysparzać problemy z poruszaniem się maszyny. Jeśli natomiast gąsienica jest nadmiernie napięta, może się po prostu rozerwać. Jak więc zrobić to prawidłowo? Optymalne napięcie gąsienicy powinno wynosić ok. 10-20 mm. Podczas codziennej eksploatacji koparki, gąsienica może się luzować, dlatego warto regularnie to sprawdzać i korygować, zwłaszcza w przypadku nowych gąsienic.
Żródła tekstu i zdjęć:
https://entrack. pl/wymiana-gasienicy-gumowej-w-koparce-najwazniejsze-informacje/
https://www.dekktrack. com.au/resources/rubber-track-installation/
https://www.west-trak. co.nz/news/undercarriage/new-range-of-rubber-tracks#