
Pompa hydrauliczna dostarcza do silnika hydraulicznego ciecz pod ciśnieniem. Bez niej niemożliwe byłoby zasilanie wielu maszyn wykorzystywanych w przemyśle, a także w wielu pojazdach specjalistycznych. /Naprawa pompy hydraulicznej/
Pompa hydrauliczna zamienia energię mechaniczną dostarczoną przez silnik napędowy (spalinowy, elektryczny) na energię hydrauliczną zawartą w czynniku roboczym tłoczonym do instalacji pod odpowiednim ciśnieniem i z odpowiednią wydajnością. Można to zrobić na wiele sposobów. Stąd też mnogość typów pomp hydraulicznych – łopatkowe, zębate, śrubowe oraz tłoczkowe. Pompy zębate dzielą się na jednosekcyjne i wielosekcyjne, natomiast tłoczkowe na jednostrumieniowe i dwustrumieniowe. Niemniej, bez względu na typ każda pompa ma identycznie zadanie.
Objawy uszkodzenia pompy
Objawy towarzyszące uszkodzonej lub zużytej pompie czy to zębatej, czy tłoczkowej są podobne. O uszkodzeniu pompy hydraulicznej będzie świadczyć znaczny spadek wydajności pracy maszyny po rozgrzaniu się oleju hydraulicznego do temperatury roboczej. Prawidłowy zakres temperaturowy pracy układu hydraulicznego, właściwy chociażby dla ciągnika czy ładowarki to od 50-60°C. Układ w pompie hydraulicznej powinien być tak zmontowany, aby podczas pracy rozpraszać nadmiar ciepła. Jeżeli temperatura jest wyższa i utrzymuje się tak przez dłuższy czas, to oznaka że z pompą zaczyna się coś dziać.
Naprawa pompy hydraulicznej
Najczęściej naprawianymi pompami hydraulicznymi są pompy od mini ładowarek BOBCAT. Spowodowane jest to tym, że urządzenia bardzo często, oprócz swojej pierwotnej funkcji, muszą wykonywać dodatkowe zajęcia nośnika sprzętu wielonaczyniowego. Jak każdy użytkownik wie, do tej maszyny można zamontować ponad 20 różnych rodzajów przystawek, które wymagają większej lub mniejszej ilości przepływu oleju hydraulicznego.
Na przykład łańcuch do wykopów liniowych wymaga minimum 80l przepływu oleju. Wymusza to na producentach montowania pomp high flow lub innych pomp o wysokiej wydajności. Tego typu pompy są pod ciągłym, wysokim obciążeniem, co przekłada się na skróconą żywotność urządzenia.