
Rozdzielacz hydrauliczny to niezbędny element każdej instalacji hydraulicznej. Stanowi on istotny składnik budowy wielu układów pompowych wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. /Naprawa rozdzielacza/
Rozdzielacze to urządzenia, które ustalają kierunek przepływu cieczy w układach hydraulicznych, przekazujących energię mechaniczną z miejsca jej wytwarzania do miejsca napędzanego za pomocą cieczy. Za pomocą rozdzielacza możemy na przykład odciążyć pompę, kiedy potrzebna jest przerwa technologiczna w działaniu układu. rozdzielacz hydrauliczny zaprojektowano po to, by sterował kierunkiem ruchu cieczy znajdującej się w układzie. Jeżeli z jakiegoś powodu nastąpi nagły brak przepływu w układzie, to rozdzielacz chroni pompę przed przeciążeniem. Dodatkowo, taki zawór pozwala na sterowanie położeniem pompy w układzie. Rozdzielacze często spełniają w układzie pneumatycznym rolę prostych sterowników – służą do uruchamiania i zatrzymywania silnika lub siłownika pneumatycznego. Bez rozdzielaczy nie są w stanie pracować między innymi wózki widłowe czy prasy do belowania. Rozdzielacze iskrobezpieczne największe zastosowanie znajdują natomiast w górnictwie podziemnym, a także w strefach zagrożonych wybuchem.
Naprawa rozdzielacza hydraulicznego
Najczęstszą z objaw uszkodzenia rozdzielacza jest wyraźny spadek wydajności pracy nie całej maszyny lecz jednego z jej elementów. Na przykład siły siłowników. Naprawa uszkodzonego rozdzielacza polega na odseparowaniu wszystkich sekcji urządzenia, znalezieniu wadliwego elementu oraz jego wymianie lub regeneracji. Prawie nigdy nie dzieje się tak, że uszkodzony zostaje cały rozdzielacz. Najczęściej „pada” jedna lub dwie jego sekcje odpowiedzialne za dany zespół czynności.
Rozdzielacze ciśnienia w koparkach psują się najrzadziej ze wszystkich elementów hydraulicznego układu siłowego. Zdecydowanie najczęściej awarii ulegają silniki jazdy, pompy hydrauliczne oraz kolumny obrotu.
WAŻNE
Jeżeli odczuwasz spadek siły siłownika lemiesza to weź pod uwagę fakt, że nie musi być to wina rozdzielacza. W 90% koparek olej hydrauliczny z rozdzielacza do siłownika lemiesza płynie dodatkowo przez kolumnę obrotu, która może mieć przecieki wewnętrzne, co z kolei doprowadza do przelewania się oleju hydraulicznego i samoczynnego otwierania się siłownika lemiesza.
Witam. Posiadam starą koparkę Deutz. Chciałbym zregenerować lub w przypadku braku możliwości naprawy dobrać nowy rozdzielacz to u was można?