
O-ringi i simmeringi to jedne z najpopularniejszych uszczelnień. Wykorzystuje się je oczywiście również w zwolnicach koparek. Pełnią funkcję ochronną oraz zabezpieczającą. W pewnym stopniu dzięki nim posiadamy zdolność obsługiwania maszyn – pozwalają na kontrolowane użycie wysokich ciśnień. Tego typu uszczelnienia zatrzymują również oleje, smary czy płyny hydrauliczne.
O-ringi
Są pierścieniami uszczelniającymi o przekroju kołowym (to rodzaj uszczelki w kształcie torusa). Dzięki swojej elastyczności i praktycznej budowie o-ringi posiadają szeroki wachlarz zastosowań. Są najprostszym i najpowszechniejszym typem uszczelnienia jaki powstał.
O-ringi są samoczynnie i dwustronnie działającymi elementami uszczelniającymi. Zacisk wstępny działający promieniowo lub osiowo zapewnia szczelność przy braku ciśnienia. Pod działaniem ciśnienia siły pochodzące od zacisku wstępnego i ciśnienia nakładają się na siebie, dzięki czemu powstaje całkowita siła uszczelniająca, zwiększająca się wraz z rosnącym ciśnieniem. Pod wpływem ciśnienia o-ring ma właściwości podobne do cieczy o dużym napięciu powierzchniowym. Dzięki temu ciśnienie rozchodzi się w nim równomiernie we wszystkich kierunkach.
Rozmiary uszczelnień są bardzo zróżnicowane. Dzięki temu doskonale sprawdzą się przy uszczelnianiu części o różnej wielkości, znajdujących się względem siebie zarówno w ruchu, jak i w stanie spoczynku. Wykonuje się je z materiałów elastomerowych, na przykład na przykład z kauczuku czy neoprenu albo silikonu. Ich niska cena ma oczywiście niebywały wpływ na ich popularność.
Simmeringi
Simmeringi, podobnie jak o-ringi, są jednymi z najpopularniejszych typów uszczelnień. Czasami stosuje się dla nich alternatywną nazwę: pierścień Simmera. To pierścienie wykonane z gumy usztywnione metalową wkładką, niekiedy obudowane blaszaną pokrywą. Mają zastosowanie w elementach obrotowych pracujących np. w smarze, oleju, paliwie lub wodzie, zwykle przy ciśnieniach do 0,1 MPa, w zakresie temperatur od -30 do +110 °C. Zakłada się je między obracającymi się elementami maszyn aby trzymać środek smarny i zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń. Simmeringi są również często spotykanym uszczelnieniem na połączeniach przesuwanych.
Pierścienie simmeringa standardowo wykonuje się z różnych rodzajów kauczuku (np. akrylowego, silikonowego czy fluorowego), poliamidu albo poliuretanu.
Jak wymiarować o-ringi i simmeringi?
W przypadku o-ringów będziemy potrzebować dwóch wartości: średnicy wewnętrznej o-ringa oraz jego grubość. Simmering dobierzemy podając jego średnicę zewnętrzną i wewnętrzną, a także wysokość.