
Pompy hydrauliczne dostarczają do silnika hydraulicznego ciecz pod ciśnieniem. Bez nich niemożliwe byłoby zasilanie wielu maszyn wykorzystywanych w przemyśle, a także w wielu pojazdach specjalistycznych.
Pompy hydrauliczne zamieniają energię mechaniczną dostarczoną przez silnik napędowy (spalinowy, elektryczny) na energię hydrauliczną zawartą w czynniku roboczym tłoczonym do instalacji pod odpowiednim ciśnieniem i z odpowiednią wydajnością. Można to zrobić na wiele sposobów. Stąd też mnogość rodzajów pomp hydraulicznych – łopatkowe, zębate, śrubowe oraz tłoczkowe. Pompy zębate dzielą się na jednosekcyjne i wielosekcyjne, natomiast tłoczkowe na jednostrumieniowe i dwustrumieniowe. Niemniej, bez względu na typ każda pompa ma identycznie zadanie.
Pompy stałej i zmiennej wydajności
Pompy hydrauliczne stałej wydajności są najprostszym typem pomp. Mają zarówno prostą, nieskomplikowaną budowę, jak i schemat działania. Z reguły są to pompy zębate lub łopatkowe. Pompy stałej wydajności mogą napędzać funkcje osprzętu w miejsce podstawowych funkcji maszyny. Wartym wzmianki jest fakt, że pracują one z niższym ciśnieniem.
Pompy zmiennej wydajności to przede wszystkim pompy tłoczkowe o bardziej skomplikowanej budowie niż pompy stałej wydajności. Wykorzystuje się je głównie w układach roboczych oraz napędach jezdnych maszyn. Mogą one pracować pod bardzo dużym ciśnieniem. Szeroka możliwość regulacji i kontroli wytwarzanego strumienia oleju determinują bardzo dobre parametry pracy. Co ciekawe, nowoczesne pompy zmiennej wydajności w zależności od zapotrzebowania układu hydraulicznego same zmieniają swoją wydajność.
Pompa zmiennej wydajności dzieli się z kolei na dwa podtypy, tj. pompy układu zamkniętego oraz pompy układu otwartego. Pierwsze z nich stosuje się najczęściej w układach napędzających ładowarek, spycharek czy koparek. W przypadku koparek pompy układu zamkniętego znajdują również zastosowanie w napędzie obrotu maszyn. Pompy układu zamkniętego wykorzystuje się do poruszania siłowników. Mogą również napędzać silniki hydrauliczne jazdy, młoty hydrauliczne i przesiewacze.
Źródło: „Rodzaje pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych” (https://archiwum.e-maszbud.pl)