
Aby maszyna budowlana prawidłowo funkcjonowała należy ją nie tylko odpowiednio obsługiwać podczas codziennej pracy, ale również szybko i prawidłowo reagować na powstające usterki.
Jeżeli zaniedbamy codzienną pielęgnację maszyny możemy doprowadzić do poważnej awarii, która pociągnie za sobą nie tylko wysokie koszty, ale zablokuje nam możliwość użytkowania maszyny na dłużej. A wszyscy doskonale wiemy, że maszyny budowlane – aby przynosić zysk – muszą być w ciągłym ruchu. Tak naprawdę natychmiastowa reakcja na wszystkie usterki w dłużej perspektywie czasu jest po prostu bardziej opłacalna.
Operator przed podjęciem pracy na maszynie jest zobowiązany przeprowadzić OC – „obsługę codzienną”. Podczas OC powinien zainteresować się nie tylko poziomami płynów eksploatacyjnych i obsługą punktów smarnych. Powinien także sprawdzić wszelakie wycieki, przetarcia przewodów hydraulicznych czy uszkodzenia elementów konstrukcyjnych maszyny.
Użytkując maszynę budowlaną należy pamiętać przede wszystkim o regularnym smarowaniu punktów spójnych – sworzni, które pracują w tulei. Powinny być one wykonane z wysokiej gatunkowo stali, odpornej na ścieranie (twardość powinna mieścić się w przedziale 50-60 HRC). Bardzo często w sworzniach oraz tulejach wytaczane są kanały, które mają za zadanie utrzymywać smar. Regularne jego uzupełnianie spowoduje znacznie mniejsze zużycie.
Problemy związane ze zużyciem poszczególnych elementów maszyn narastają z reguły lawinowo – tj. jeden luz determinuje, przyspiesza powstanie kolejnego.
TULEJOWANIE
Jeżeli zaniedbamy regularne smarowanie to tarcie znacząco wzrośnie, co doprowadzi do powstawania luzów. Sworznie wchodzą wówczas w ruch radialny – dotykają ściany tulejki przed każdym ruchem. Doprowadza to do wytworzenia znacznego ciśnienia w miejscach styku i przyspiesza zużycie. Radialny ruch sworzni prowadzi do wyżłabiania gniazda, w którym znajduje się tuleja. Im większy luz, tym większe zużycie.
Tulejowanie jest metodą regeneracji elementów ruchomych maszyny, które doznały ubytku w wyniku nieregularnego smarowania. W znaczny sposób eliminuje awarie maszyn i wydłuża czas ich eksploatacji. Tulejowanie polega na roztoczeniu tulei do większej średnicy, napawaniu roztoczonego gniazda i roztaczaniu do poprawnego rozmiaru. Proces ten przywraca pierwotny kształt tulei i niweluje niepotrzebne naprężenia. Nasza firma świadczy usługi tulejowania – w przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.
Każdy kto posiada koparki ito ciężkie sprzęty pracujące w ciężkich warunkach jak w kopalni kamienia naturalnego powinien być przygotowany na taki serwis sprzętu. Nasz kopalnia kamienia naturalnego ma kilka koparek , które niestety pracują w trudnych warunkach przy zapyleniu i wymagają takich prac z tulejowaniem swych połączeń.