
Wbrew pozorom stalowe elementy układu jezdnego w maszynach budowlanych zużywają się bardzo łatwo, mimo, że sprawiają wrażenie niezwykle solidnych. Rolki jezdne koparki wytwarza się z odpowiedniego stopu boru i stali, po czym hartuje centralnie lub indukcyjnie. Ma to na celu uchronić je przed kilkumilimetrowym zużyciem i przedłużyć ich żywotność. Kiedy powłoka się już zetrze, rolki zaczynają niszczyć się szybciej. Bardzo dobrze widać to, kiedy położysz nową i zużyta rolkę obok siebie. Różnica jest zauważalna gołym okiem.
Dolne rolki przenoszą większość ciężaru koparki przez gąsienice na ziemię. Górne rolki natomiast maja za zadanie prowadzić łańcuch w linii prostej. Kiedy rolki się zużywają, należy wymienić je wszystkie po tej samej stronie maszyny w tym samym czasie. W innym przypadku może nastąpić ryzyko przedwczesnego zniszczenia gąsienicy oraz innych komponentów układu jezdnego. Dzieje się tak dlatego, że wymieniona rolka jezdna ma nieco większą średnicę od tej zużytej i będzie powodować nadmierne obciążenie zarówno rolek, jak i gąsienicy. Praca na rolkach o różnym stopniu zużycia może być również powodem zmniejszonej produktywności innych części podwozia w koparce, albo nawet ich awarii.
Oznaki awarii rolek jezdnych
Zużycie rolek powstaje w wyniku wzajemnego nacisku dwóch elementów przy obecności ruchu względnego. W efekcie z powierzchni obu tych elementów wykruszają się drobne cząsteczki. Dodatkowo nasilić ten proces mogą wszelkie zanieczyszczenia w podwoziu. Zdjęcie obok idealnie obrazuje obszary, w których rolki mają tendencje do zużywania się.
Po czym jeszcze można rozpoznać, że rolki jezdne koparki uległy uszkodzeniu? M.in. po wycieku oleju z rolki (w przypadku zniszczonego uszczelnienia), odgłosach zgrzytania, czy zwiększonym oporze. Rolki mogą być także mniej stabilne i ruszać się „na boki” podczas obracania. Oprócz tego zauważalny może być także zwiększone ciśnienie w układzie hydraulicznym. Jest to spowodowane tym, że wzrasta wtedy energia potrzebna do napędzania gąsienic. W związku z tym przeciążenia będą występować też na innych elementach, np. kołach napędowych lub tulejach chroniących sworznie łańcucha.
Czy można zapobiec zużyciu rolek jezdnych? Oczywiście, że tak! Regularna konserwacja i czyszczenie to konieczność, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność rolek oraz innych elementów.
Żródła:
https://pivotep. com/how-to-replace-rollers-sprocket-idlers-on-your-undercarriage/
https://www.rubbertrax.com/brochure/change_undercarriage.pdf
https://www.rbauction.com/blog/equipment-inspection-tips-crawler-tractors
https://www.wirtgen-group. com/media/01_wirtgen_group/03_broschueren_7/03_customer_support_1/parts_and_more/wg_brochure_pam-compact_crawler-units_1218_v1_pl.pdf