
KYB Corporation od ponad 80 lat specjalizuje się w hydraulice, z technologią szeroko stosowaną w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, budowlanym i kolejowym. Marka jest znana przede wszystkim z produkcji amortyzatorów. Niemniej ma w swojej ofercie również pompy i rozdzielacze hydrauliczne, a także silniki obrotu i jazdy do minikoparek, koparek, ładowarek, wózków widłowych i maszyn rolniczych. Podzespoły KYB znajdują zastosowanie w maszynach budowlanych pracujących w trudnych warunkach terenowych. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście zwolnica Kayaba.
Silnik tłokowy
Kayaba oferuje osiowe silniki tłokowe dla wielu różnych branż i zastosowań. Silnik tłokowy ma tarczę sterującą o zmiennej pojemności (2 prędkości) i zawiera zawór hamulcowy i hamulec mechaniczny. Hydraulicznie wyważony silnik tłokowy zapewnia wysoką wydajność pracy pod wysokim ciśnieniem. 2-biegowa konstrukcja z przesunięciem zapewnia niezawodne przełączanie przemieszczenia za pomocą zewnętrznego pilota (przełożenia prędkości między 1,5: 1 a 2: 1). Silnik ma wbudowany podwójny zawór przeciwwagi i bezstrząsowy zawór przelewowy, zapewniający kontrolę prędkości i hamowanie przy minimalnym wstrząsie. Hamulec automatycznie włącza się lub zwalnia po zatrzymaniu lub uruchomieniu pojazdu. Reduktor typu rotacyjnego ma zwiększoną trwałość i niezawodność dzięki precyzyjnym częściom i równo obciążonej konstrukcji. Silnik wykorzystuje łożyska o dużej wytrzymałości, aby zapewnić długą żywotność. Uszczelnienia pływające zapobiegają również przedostawaniu się pyłu lub wody do silnika.
Zwolnica Kayaba do mnikoparek
Jak napisaliśmy na wstępie – Kayaba zajmuje się produkcją części hydraulicznych do minikoparek i koparek. Ma w swojej ofercie zwolnice dla minikoparek o masie do 6 ton. Są to modele: MAG-12V, MAG-18VP, MAG-26-VP i MAG -33VP. Seria MAG oferuje silniki o wysokim momencie obrotowym do pojazdów gąsienicowych o średniej lub wysokiej prędkości. Modele z serii MAG posiadają w swoim wyposażeniu zespół zmiany dwóch prędkości i zespół hamulca postojowego. Dwustopniowa zmiana prędkości dokonuje się przy tym samym przepływie, co pozwala na szerszy zakres kontroli prędkości. Niemal wszystkie modele mają automatyczny system dwóch prędkości (z wyjątkiem MAG-12) – prędkość jest automatycznie przełączana z niskiej na wysoką lub odwrotnie, w zależności od obciążenia.
Zalety przekładni planetarnych
Przekładnie planetarne są bardzo popularne, ponieważ pozwalają dowolnie zmieniać prędkość oraz siłę obrotową. Stosuje się je szczególnie w tych maszynach, które działają na wysokich obrotach, a są niewielkie gabarytowo. Ich walorem jest przenoszenia napędu wielopunktowo, dzięki czemu poszczególne zęby w kołach zębatych są narażone na mniejsze obciążenie. To z kolei wpływa na żywotność przekładni.
Zastosowanie przekładni planetarnej jest od wielu lat najlepszą metodą przeniesienia napędu w maszynach gąsienicowych.
*zdjęcie pobrane ze strony: http://www.kyb.co.jp/english/products/building.html